Kiralama Sözleşmesi

ANADOLU ARAÇ KİRALAMA KOŞULLARI
Sürücü Belgesi ve Kiralama Yaş Alt Limitleri:
Araç kiralamak için 21 yaşını doldurmuş ve en az 2 yıllık B grubu ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. 20 yaşını doldurmuş olmak ve  1 yıl süreli ehliyet süre koşuluna uymak durumunda genç sürücü paketi satın alınarak orta ve üst sınıf araçlar kiralanabilmektedir.
Araç Sınıflarına Göre Yaş ve Ehliyet Sınırlamaları:

 • Ekonomik Segment Grubundaki Araçlar için 2 Yıl Süreli Ehliyet ve 21 Yaş Sınırı Gereklidir.
 • Orta Segment Grubundaki Araçlar için 3 Yıl Süreli Ehliyet ve 23 Yaş Sınırı Gereklidir.
 • Üst Segment Grubundaki Araçlar için 5 Yıl Süreli Ehliyet ve 25 Yaş Sınırı Gereklidir.

Genç Sürücü Paketi Tanımlanabilmesi için Yaş ve Ehliyet Sınırlamaları:

 • Ekonomik Segment Grubundaki Araçlar için 1 Yıl Süreli Ehliyet ve 20 Yaş Sınırı Gereklidir.
 • Orta Segment Grubundaki Araçlar için 2 Yıl Süreli Ehliyet ve 22 Yaş Sınırı Gereklidir.
 • Üst Segment Grubundaki Araçlar için 3 Yıl Süreli Ehliyet ve 23 yaş Sınırı Gereklidir.

Kiralama Süresi:
En az kiralama süresi 24 saattir.
Fiyatlara Dahil Olan,Olmayan ve Kiralama Esnasında Satın Alınabilir Hususlar:
Fiyatlara Dahil Olan Hususlar:

 • Günlük 200 km Kullanım Limiti
 • %18 Katma Değer Vergisi (KDV)
 • Mecburi Mali Mesuliyet Sigortası

Kiralama Esnasında satın Alınabilir Hususlar:

 • Ek Km Paketi ( Kiralanan Araç Sınıfına göre km aşımlarında km başına 0.35 Kr. şle 0.60 Kr. aralığında bir ücret farkı uygulanmaktadır.Detaylı Bilgiye Anadolu Araç Kiralama Tam Destek Hattını arayarak ulaşabilirsiniz.)
 • Ek Sürücü Günlük 2€ (Aracın, kiralayan şahıs dışındaki kişi / kişilerce kullanılabilmesi; ilave sürücü / sürücülere ait ehliyet bilgilerinin, ek ücret karşılığında, Kira Sözleşmesinin üzerinde gösterilmesi ile mümkündür. Aksi durumun belirlenmesi ve /veya her hangi kaza durumunda tüm güvenceler geçersiz sayılarak gerek kiralayan ve gerekse aracı kullanan kişi / kişiler ayrı ayrı ve müştereken sorumlu tutulurlar. Fiyat ve ayrıntılı bilgi için İletişim Merkezi’mizi arayabilirsiniz.(Ek sürücü kiralama koşulları Madde1’deki şartlarla aynıdır.)
 • Navigasyon Cihazı Günlük 2€
 • HGS-OGS Paketi 15€
 • Bebek Koltuğu 0-2 Yaş 20€ 2-12 Yaş aralığı 15€
 • Tek Yön Ücreti (0-26 km aralığındaki lokasyonlardan araç teslimatında km başına 1 TL 26 km den daha fazla olan bir lokasyonda araç teslimatında km başına 0.5€ ücret alınmaktadır.Detaylı bilgiyi Anadolu Araç Kiralama ofislerinden alabilirsiniz.)
 • Güvenceler (Detaylı Bilgiye ve Fiyatlandırmalara Güvenceler Bölümünden ulaşabilirsiniz.
 • Havalimanı Hizmet Bedeli 5€

Fiyatlara Dahil Olmayan Hususlar:

 • Sınırsız Km
 • Yakıt (Akaryakıt fiyatlarımıza dahil değildir, kiralama başlangıcında kontratta belirtilen seviyede teslim edilen yakıt kiralama sonunda aynı seviyede teslim alınır. Eksik veya boş depo benzin ile iade edilen araçlarda, yakıt farkı, hizmet ücreti ile birlikte alınır.Araçlarımızda benzin deposu ikaz ışığı yanmayacak şekilde bir miktar yakıt ile müşterilere teslim edilir, Dönüşte aracı bize teslim ederken içinde bulunan benzinin iadesi yapılmaz.)
 • Trafik Cezaları
 • Kaza,Hırsızlık vb. Durumlarda Oluşabilecek Aracın İşten Kalma Süresi ve Değer Kaybı

Teslim Etme ve Teslim Alma:
Kiracı aracın tüm teknik teçhizat ve evraklarını tam ve eksiksiz olara teslim aldığını,aracı kiraladığı yerde veya sözleşmede belirttiği yer tarih ve saatte geri tesliminde bunları eksiksiz teslim edeceğini kabul ve taahhüt eder.Kiracı aracı mekanik ve kaporta açısından sağlam ve iyi durumda teslim aldığını ve hiçbir hasar kaza izi bulunmadığını kabul eder.(Kira Sözleşmesinde Belirtilenler Dışında)
Güvenceler:
Güvencelerimiz hakkındaki açıklamalar aşağıda yer almaktadır. Bu açıklamalar genel ve bilgi amaçlıdır. Anadolu Araç Kiralama bu bilgileri zaman içerisinde değiştirme hakkını saklı tutar. Geçerli limitler ve fiyatlarımıza dahil olmayan diğer güvenceler ve ile ilgili detaylı bilgiyi kiralama başlangıcında satış ofislerimizden alabilirsiniz.

 • Hasar Güvencesi (CDW) Günlük 5€ (Kaza durumunda araçta meydana gelecek maddi hasar ve kayıpları Genel Güvence Koşulları kapsamında karşılamaktadır)
 • Hırsızlık Güvencesi (TP) Günlük 4€ (Hırsızlık durumunda doğan kayıpları Genel Güvence Koşulları kapsamında karşılamaktadır.)
 • İhtiyari Mali Mesuliyet Güvenceleri (LI- SLI) : 3. şahıslara verilen zararları kapsayan güvencelerdir.
 • Mini Hasar Güvencesi (MI) Günlük 3€  (Anadolu Araç Kiralama tarafından belirlenen tutarın altında kalan hasarlarda müşteri beyanı ile onarım güvencesidir.)
 • Ferdi Kaza Güvencesi(PAI) : Sürücü ve araç içindeki kişileri güvence limitleri dahilinde güvence altına alır. Araçta bulunan koltuk sayısı baz alınarak hesaplanmaktadır.

YUKARIDAKİ AÇIKLAMALAR GENEL VE BİLGİ AMAÇLIDIR. DETAYLI BİLGİ KİRALAMA OFİSLERİMİZDEN ALINABİLİR.
Herhangi bir kaza veya aracın çalınması durumunda, aracın yeri değiştirilmeden kazanın şekline uygun kaza tespit tutanağı tutulması ya da en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınması ve 7/24 hizmet veren 0850 888 80 15 numaralı Anadolu Araç Kiralama Tam Destek Hattı’na bilgi verilmesi zorunludur. Aksi halde satın alınan tüm güvenceler geçersiz sayılarak meydana gelen her türlü zarar, 3. şahıslara verilen maddi ve manevi kayıpları da içermek üzere müşterimizden tahsil edilir. Aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda, 7/24 hizmet veren 0850 888 80 15 numaralı Anadolu Araç Kiralama Tam Destek Hattı’ndan yardım talep edilebilir.
Sigorta Kapsamı Dışında Kalan Noktalar:

 • Alkollü veya uyuşturucu madde etkisinde olmak,
 • Belirlenen hız limitini aşmak,
 • Kaza esnasında aracı bulunduğu yerden hareket ettirmek,
 • Kaza tespit raporu, alkol raporu veya çalıntı raporu gibi sigorta kapsamında öncelikli resmi tutanak ve belgeleri almamak,
 • *Anahtar ve ruhsat taşınabilir eşya olmasından dolayı çalınması durumunda sigorta kapsamı dışında kalmaktadır.
 • *Kaza harici Lastik, Cam, Far hasarları isteğe bağlı olarak ekstra ücret karşılığında LCF sigortası ile teminat altına alınabilir.
 • Lütfen genel şartlar ve sigorta kapsamında daha detaylı bilgi almak için Anadolu Araç Kiralama Tam Destek Hattı ile irtibata geçiniz.

Teslim Gecikmeleri:
Araçların iadesi için 1 saat opsiyon hakkı bulunmaktadır. Ek saat hizmeti satın alınmaması durumunda, 1 saati aşan gecikmelerde tam gün ücreti yansıtılmaktadır.
Ek saat hizmeti alınması durumunda, 1-3 saat paketi 1 günlük kira bedelinin %20‘si, 3-6 saat paketi 1 günlük kira bedelinin %40’ı olacak şekilde fiyatlandırılacaktır.
Ödeme:
Ödeme şekli  kredi kartı ,nakit ödeme ve debit kart uygulaması ile yapılabilmektedir. Kredi kartı olmadan ofiste kira anlaşması açılamaz.(Yurt Dışında Yaşayan Müşteriler Hariç) Kira anlaşması kiralama esnasında açılır ve kanun ve uygulamalara göre düzenlenir. Gerçekleşecek kiralamalarda ANADOLU RENT A CAR Genel Kiralama Koşulları geçerlidir.
Kiralamanın sonunda oluşabilecek fatura tutarı farkı kiralama noktasında tahsil edilir. Kredi kartı sahibinin kiralama esnasında şahsen bulunması gerekmektedir. Başkasına ait kredi kartı ile kiralama yapılamaz.
Müşteri tarafından ibraz edilen kredi kartından, kiralanacak araç grubuna göre 500 – 2000 TL (Yurt Dışında Yaşayan Müşterilerimiz için 100€-500€ nakit) arasında depozit tahsilatı ya da ön provizyon blokajı yapılacaktır.Kiralama gerçekleştiren müşterimizin kredi kartı olmaması durumunda , yanındaki kişinin ehliyet ve yaş koşullarını sağladığı koşulda kendisine ait kredi kartı ile ödeme gerçekleştirebilir. Bu işlemde ek sürücü ücreti alınacaktır.Kredi Kartı Bulunmayan ve Kiralama Koşullarını sağlamayan müşterilere araç kiralama işlemi yapılmayacaktır.İnternet üzerinden ödemesi yapılmış olsa dahi kiralama koşullarını yerine getirmeyen müşterilere araç kiralaması yapılmayacaktır.Kiralama koşullarını yerine getirmeyen müşterilerin internet üzerinden yapılan rezervasyon ödemeleri iade edilmeyecektir.Online ödeme yapmayan müşterilerden 1 günlük kira bedeli ve tek yön ücreti tahsil edilecektir.

Depozito Bedelleri:

 • Ekonomik Segment Grubundaki Araçlar 500 TL (100€ Nakit)
 • Orta Segment Grubundaki Araçlar 1250 TL (300€ Nakit)
 • Üst Segment Grubundaki Araçlar 2000 TL (500€ Nakit)

Üst Segment araç grupları için 2000 TL tutarındaki depozito ödemesi FARKLI BANKALARDAN ŞAHSINIZA AİT İKİ AYRI KREDİ KARTI İLE YAPILMALIDIR.
Bu sebeple ödeme yapılacak kartda kira bedeline ek olarak yukarıdaki miktarları karşılayacak limit müsaitliğinin olması gerekmektedir. Depozito olarak tahsil edilen ya da bloke konulan tutar, kiralama bitiminde, varsa yukarıda belirtilen ek hizmet, güvence, yakıt, hasar, ceza vb. gibi rezervasyona dahil olmayan bedeller düşüldükten sonra, aynı karta iade edilecektir veya bloke kaldırılacaktır. Depozito iadeleri banka iç iletişiminden kaynaklı olarak iade işlemi yapıldıktan sonra 3-15 iş günü içerisinde kredi kartınıza yansımaktadır.
ONLINE ÖN ÖDEMELİ (Hemen Öde) REZERVASYON ve KİRALAMA:
Online Ön Ödeme/Hemen Ödeme ifadesi, kiralama bedelinizi ve seçtiğiniz ek hizmetleri online olarak, hemen ödeyebileceğinizi belirtir.
Online rezervasyon sayfası; rezervasyon konfirme edilsin ya da edilmesin; araç kiralama anlaşması yerine geçmez. Ön Ödemeli Rezervasyon Formu detayında ismi bulunan kişi adına kiralama yapılır.
Anadolu Araç Kiralama, kiralama hizmetini kendisine bağlı sebeplerden dolayı veremediği takdirde, müşteri tarafından önceden ödenen tutarın tamamını iade edecektir.
Anadolu Araç Kiralama  ofislerinden yapılacak kiralamalarda, ön ödemesi yapılmış rezervasyonların karşılığı Anadolu Araç Kiralama Ön Ödemeli Rezervasyon Formları üzerinde yazan tutarlarla sınırlıdır.
Anadolu Araç Kiralama Ön Ödemeli Rezervasyon formları kiralama başlangıcında ya da sürecinde müşterilerimizin talep edebileceği ek hizmet ve güvenceler ile yakıt, tek yön, trafik cezası ve hasar bedelleri (Kira anlaşmasında yazılı, kaza ve hırsızlık durumunda yapılması gerekenler bölümünde açıklanan şartların yerine gelmediği durumlar) vb. harcama bedellerini içermez. Bu bedeller için müşterilerimizin kiralama esnasında şahsi kredi kartı ibraz etmesi geremektedir.
Yapılan ödemelerin müşterilerimizin kredi kartına yansıması aşamasında, kullanılan kredi kartının ait olduğu bankaların, herhangi bir sebeple uygulayabileceği her türlü komisyon, kur farkı, hizmet ücreti vb. bedeller, Budget markasının sorumluluğunda değildir.
Online ön ödemeli rezervasyonlar için  ÖN ÖDEMELİ  online ödeme seçeneği sunulmaktadır.Kiralama koşulları aşağıda sıralanmıştır.
Ön ödeme seçeneği ile yapılan rezervasyonlarda kiralama günü, saati, araç bilgileri güncellenemez, değişiklik yapılamaz.
Ön ödeme seçeneği ile rezervasyon yapıldığında, kiralanan aracın ücretinin tamamı ödeme sırasında kullanılan kredi kartından tahsil edilecek olup, iptal ya da aracın teslim alınmaması durumunda ücret iadesi yapılmayacaktır.
Sanal Kart ile yapılan ön ödemeli rezervasyonlarda işlem yapılan sanal kartın bağlı olduğu kredi kartının ibraz edilmesi gerekmektedir.
Ön ödemeli rezervasyon sayesinde kazanılan indirim başka bir kampanya ile birleştirilemez.
Ön ödemeli rezervasyon ile yapılan bir kiralamada, kiralama süresinin rezervasyon formunda belirtilen sürenin üzerine çıkması durumunda oluşacak ilave bedel kiralama başlangıcında müşterimizin ibraz ettiği kredi kartından, uzama günlerinin yapıldığı tarihte geçerli Anadolu Araç Kiralama Liste fiyatları üzerinden tahsil edilir.
Ön ödemeli rezervasyonlarda, aracın teslim alınmasından sonra, müşterilerimiz tarafından kullanılmayan günlerin iadesi yapılmamaktadır.
Anadolu Araç Kiralama, ofis açılış ve kapanış saatlerine bağlı olarak araç teslimatı yapamazsa, iade etme hakkını saklı tutar.
Mücbir sebepler dışında Anadolu Araç Kiralama, iade hakkını saklı tutar.
Ön ödemeli rezervasyonlarda araçların müşterilerimize teslim edilebilmesi için Genel Kiralama Koşullarının ve aşağıdaki şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir. Aksi halde araç tahsis edilemeyecek olup, iade gerçekleşmeyecektir.
Ödeme şekli sadece şahsi kredi kartı olup nakit ödeme ve debit kart uygulaması bulunmamaktadır.
Kiralama türü ve araç grubuna göre değişen depozito tutarının şahsa ait kredi kartından sağlanıyor olması gerekmektedir. Kredi kartının üzerinde kiralama yapacak kişiye ait isim ve soy isim bilgisi bulunmalıdır.
Kira bedeline ek olarak kredi kartına konulacak depozito miktarı için yeterli limit uygunluğunun olması gerekmektedir.
Aracı teslim alacak kişinin ehliyetini ve kendine ait kredi kartını Anadolu Araç Kiralama ofisine ibraz etmesi gerekmektedir.
Orta ve Üst segment kiralamanın gerçekleşebilmesi için farklı bankalara ait 2 Kredi kartının ibraz edilmesi gerekmektedir.
Yabancı ehliyete sahip kullanıcıların pasaportunu kiralama yapacağı ofise ibraz etmeleri gerekmektedir.
TRAFİK CEZALARI
Trafik yasalarına uyulmamasından doğacak her türlü sorumluluk ve maddi ceza müşterimize aittir. Araçların hangi nedenle olursa olsun resmi veya resmi olmayan makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresi içerisinde kabul edilir.
Kiralama esnasında oluşan trafik ihlallerine ait (HGS/OGS geçiş ücretleri, kaçak geçiş cezaları, trafik cezaları vb.) tutarlar ilgili devlet kurumları tarafından Anadolu Araç Kiralama’ya yansıtılmaktadır. Kiralama sırasında gerçekleşen ve müşterimize ait olan ilgili trafik cezası tahsilatı, kiralama sırasında ibraz edilen kredi kartından yapılacaktır.
Not: Ceza evraklarının Maliye Bakanlığı tarafından Anadolu Araç Kiralama’ya iletilmesinde gecikmeler yaşanabilmektedir.
 YABANCI EHLİYETLE KİRALAMA
a) Kiralama yapacak olan Türk vatandaşları dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmalarının yalnızca aşağıdaki şart ve koşullarda mümkün olduğunu bilir ve kabul eder:
1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanılabilir.
2) Altı aydan fazla ülkemizde bulunanların, araç kullanırken dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış sürücü belgelerinin Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları zorunludur.
3) Bir yılın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.
b) Kiralama yapacak olan Yabancı ülke vatandaşları ise dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmalarının aşağıdaki şart ve koşullarda mümkün olduğunu bilir ve kabul eder:
1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilir.
2) Altı ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.
İlgili kanunlar ile ikili ve çok taraflı anlaşma hükümleri saklı kalmak üzere dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin, ülkemiz sürücü belgeleri ile değiştirilmesine ilişkin usul ve esaslar aşağıda belirtilmiştir:
a) Müracaat herhangi bir trafik tescil kuruluşuna yapılabilir.
b) Müracaat sırasında ibraz edilmesi zorunlu olan bilgi ve belgeler Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir.
c) Sürücü belgesi alacaklarda, 2918 sayılı Kanunun 41 inci maddesinde belirtilen eğitim ve sınav şartı hariç, aynı maddedeki hükümlü olmama, yaş, öğrenim ve sağlık şartları aynen aranır. Ancak ikili veya çok taraflı anlaşma hükümleri ile uygulamalar saklı kalmak üzere diplomatik muafiyeti olan yabancılar için, gerekli şartları taşıdıklarına dair yazılı beyanları esas alınır.
ç) Gerektiğinde Dışişleri Bakanlığı veya dış temsilciliklerimiz aracılığıyla sürücü belgesinin doğruluğu hakkında inceleme ve araştırma yapılabilir.
d) Geçici olarak alınmış olan yabancı sürücü belgeleri değiştirilmez.
e) Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olmayan ve sürücü belgelerinin karşılıklı olarak tanınması ve değişimine ilişkin ikili bir anlaşmamız bulunmayan ülkelerden alınan sürücü belgeleri ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmez.
f) Türk vatandaşlarının Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olan ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri, karşılığı veya dengi olan sürücü belgeleri ile değiştirilir.
g) Yabancıların Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olan ülkelerden aldıkları motorlu bisiklet (moped), motosiklet, lastik tekerlekli traktör, iş makinesi veya otomobil cinsi araçları kullanmak üzere verilen sürücü belgeleri karşılığı olan ülkemiz sürücü belgeleriyle, diğer araç cinslerini kullanmak üzere verilen sürücü belgeleri ise ülkemiz B sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir, ancak bu araçları römork takarak kullanma yetkisi olanların belgeleri ülkemiz BE sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Bunların dışındaki sınıf sürücü belgelerinin talep edilmesi halinde eğitim ve sınav şartı da aranır.
ğ) Dış ülkelerden sürücü belgesi almış kişilerin ülkemizde farklı bir sınıf sürücü belgesi alabilmeleri için dış ülkelerden almış oldukları sürücü belgesini ülkemiz sürücü belgesine dönüştürmüş olmaları zorunludur.
h) Ülkemiz sürücü belgeleri ile değiştirilen dış ülkelerden alınmış sürücü belgeleri ilgili ülkeye gönderilir.
ı) Dış ülkelerden almış oldukları sürücü belgeleri ile bu maddede belirtilen şartları sağlamadan araç kullananlar hakkında 2918 sayılı Kanunun 39 uncu maddesine istinaden işlem yapılır.

Kiralama esnasında kira kontratı imzalatılacaktır.

Sık yapılan bir uygulama olmamasına rağmen yapmış olduğunuz rezervasyondaki seçilen araç marka ve modeli eşdeğer bir araç ile değiştirilebilir.

Yolculuklarınızda bir sorun ile karşılaşılmaması için tüm tedbirler alınmış olmasına rağmen olası bir ihtiyaç halinde size bildirilecek olan irtibat telefonlarını arayınız.

Kesin rezervasyon yaptırmanızı takiben rezervasyon departmanımız tarafından aranacak veya bir mesaj alacaksınız. Ödemenizi, kredi kartınızdan mail order veya hesaba havale ile rezervasyon aşamasında veya aracı teslim alırken kredi kartı ile veya nakit olarak ödeyebilirsiniz.

Kiralama bedelinin şirketiniz tarafına faturalamasını istiyorsanız Fatura bilgilerinizi bize ulaştırmanız halinde, muhasebe departmanımız konuyla ilgili şirketinizin ilgili kişileriyle temasa geçecektir.

Sitemizden yapmış olduğunuz rezervasyonlar Araç Kiralayabilme Şartları fiyat Koşulları ve site Kullanım Şartlarının tarafınızdan okunup kabul edilmesi halinde geçerlidir.